71 |  Wycieczka klasy 6a i 7b do Kopalni Soli w BOCHNI...

W dniu 1 października klasa 6a i 7b udały się na wspólną wyprawę do Kopalni Soli w Bochni.  Jest to bardzo niezwykłe miejsce, gdyż wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Sól pozyskiwano tu przez odparowanie soli z solanki, a studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi. Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają już roku 1248.

Naszą wyprawę do kopalni rozpoczęliśmy od ekscytującego zjazdu windą klatkową 250 m w głąb ziemi. Stanowiło to nie lada atrakcję i przeżycie dla wszystkich z nas, w podziemnych korytarzach czekały na nas liczne atrakcje od przejazdu podziemną kolejką po ekspozycję multimedialną, dzięki której poznaliśmy  historię wydobycia soli, trud górniczej pracy, a także historię Polski.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Motyli Arthropoda, jest to największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej pana Jacka Kobieli, a cześć kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów, a także entomologów w różnych zakątkach świata.

Po tej niezwykle intrygującej lekcji przyrodniczej udaliśmy się do Tężni Solankowej, stanowiącej kolejną atrakcję Bochnii, każdy z nas „podreperował„ swoje gardło w tym największym w regionie obiekcie tego typu dostępnym dla wszystkich nieodpłatnie. Mikroklimat tam panujący stanowi świetną formę odtrucia naszego organizmu i bardzo dobrze wpływa na wiele dolegliwości.

Ostatnie momenty naszego pobytu w Bochnii spędziliśmy na kupowaniu pamiątek i wymianie wyrażeń po mijającym dniu. Troszkę już zmęczeniu, ale nadal pełni dobrego humoru wyruszyliśmy w drogę powrotną do Sanoka.

!!!  Bardzo dziękuję za pomoc w sprawowaniu opieki nad naszymi uczniami podczas wyjazdu
p. Agacie Szul, p. Monice Kijowskiej, p. Ewelinie Biłas i p. Sebastianowi Wójcickiemu  !!!

Poniedziałek  11.10.2021  ||    Dodała  Anna F..