156 |  "KAŻDY INNY WSZYSCY RÓWNI" - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych...

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole pod hasłem ”Każdy inny, wszyscy równi”.

3 grudnia przypada Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej, a przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia z resztą społeczeństwa.

W  Polsce, co siódmy obywatel  to osoba w jakimś stopniu niepełnosprawna. Są wśród nich dzieci, młodzież, dorośli, niewidomi, głuchoniemi, niepełnosprawni intelektualnie, bez kończyn, chorzy na przewlekłe choroby.

W naszej szkole obchody tego święta trwały od 29.11 do 3.12.2021.

Uczniowie klas 0-VIII, uczestniczyli w zajęciach, warsztatach przygotowanych i prowadzonych przez nauczycieli wspomagających naszej szkoły. Rozmawiali na temat trudności z jakimi spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Dzieci z naszej szkoły pokazały, że są bardzo wrażliwe na ich  potrzeby, w pełni je akceptują i są otwarte na wspólną pracę i zabawę.  Podczas prowadzonych zajęć udowodnili, że wykazują się dużym zrozumieniem, empatią i troską w stosunku do osób potrzebujących ich wsparcia. Powstały też prace plastyczne w formie rysunków, plakatów, komiksów, w których uczniowie przedstawili jak można zadbać o dobre i pozytywne relacji z innymi.

Na korytarzu szkolnym przygotowano tematyczną gazetkę ścienną Savoir vivre dla i wobec osób niepełnosprawnych, przedstawiono sylwetki wielkich niepełnosprawnych, którzy osiągnęli swoje marzenia.  Należy przyznać, że wielu z naszych uczniów było zaskoczonych i mocno zdziwionych, że wśród prezentowanych postaci wielkich niepełnosprawnych znaleźli się ich idole jak Justin Bieber, Jan Mela, Karol Bielecki, czy Leo Messi.

Z osobami niepełnosprawnymi mamy coraz częstszy kontakt w naszym codziennym otoczeniu, na ulicy, a także w szkole. Każdy z nas może kiedyś dołączyć do „świata” niepełnosprawnych.

Nie bójcie się przebywać w ich towarzystwie. Starajcie się traktować takie osoby zwyczajnie, bo przecież one tak samo jak my kochają, tęsknią, smucą się i weselą. Koordynatorem obchodów Międzynarodowego  Dnia Osób Niepełnosprawnych  była p. Agata Szul oraz wszyscy pracujący w naszej szkole nauczyciele wspomagający, którym bardzo dziękujemy za ciekawe i owocne zajęcia integrujące społeczność naszej szkoły.

Poniedziałek  6.12.2021  ||    Dodała  Agata S.