178 |  Wycieczka uczniów klasy 1a i 2a do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie...

13 grudnia uczniowie klasy 1a i 2a uczestniczyli w wycieczce do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać i obserwować jak powstają. Uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Obejrzeli film prezentujący historię powstania i wytapiania szkła w krośnieńskich hutach. W piwnicach położonych w zachodniej części krośnieńskiego Rynku, uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się na czym polega kunszt artystów szkła. Zwiedzili interaktywne sale zwane „salami fizyki i doświadczeń ze szkłem i światłem”, gdzie poznali właściwości i zastosowanie szkła oraz zasadę działania światłowodów i kalejdoskopów.

W sali z piecem hutniczym dzieci uczestniczyły w pokazie tworzenia szklanych przedmiotów. Na ich oczach hutnicy formowali z gorącej masy szklanej figurkę świnki.

Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki. Wielką radość sprawiły uczniom warsztaty "Na szkle malowane”, podczas których każdy wykonał świąteczny obrazek na szklanej tafli.

!!!  Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci dzieci  !!!

Niedziela  20.12.2021  ||    Dodała  Mariola B.