KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


183 |  Świąteczne zwyczaje na Ziemi Sanockiej przybliżają uczniowie klasy 5a...

STRONA GŁÓWNA

„Bóg się rodzi…” - Od Wigilii do Trzech Króli - zwyczaje  bożonarodzeniowe na Ziemi Sanockiej

Uczniowie klasy 5a wraz z wychowawcą Pelagią Bąk na okoliczność zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, postanowili przybliżyć zwyczaje i obrzędy, często pochodzące z zamierzchłej przeszłości - w formie filmiku, nagranego w MBL w Sanoku.

Życie człowieka ściśle związane było ze zmieniającymi się porami roku. Współzależność między człowiekiem a otaczającym go światem znalazła swoje odzwierciedlenie w roku obrzędowym. Boże Narodzenie poprzedzał czterotygodniowy okres Adwentu. Wraz z jego nadejściem zaprzestawano zabaw, głośnych śpiewów, milkła muzyka. Wieczorami po domach spotykały się kobiety na wspólne przędzenie, skubanie pierza i inne prace. W czasie tych spotkań opowiadano stare legendy, baśnie o niezwykłych wydarzeniach, duchach, strachach i czarach… To dlatego na filmiku pojawiają się czarownice czy biskup z Miry. Najważniejszym dniem w roku była Wigilia, jej przebieg rzutował na cały nadchodzący rok. Poprzez magiczne działania usankcjonowane zwyczajami można było sprawić, by był on jak najlepszy a ich kulminacja przypadała na wieczerzę wigilijną. Popularne było chodzenie przebierańców z gwiazdą, szopką, z turoniem lub kobyłką, przedstawiający widowisko „Herody". Na terenie Podkarpacia szopki nazywano „betlejemkami", ponieważ najważniejsza jest w nich scena narodzenia Jezusa w Betlejem. Według tradycji pierwszą szopkę pokazał w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu.

Pokłon Jezusowi składają Trzej Królowie, którzy czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy. Ze świętem wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach litery K+M+B (od imion mędrców: Kacper, Melchior, Baltazar).

!!!  Ogromne słowa podziękowania za realizację tego przedsięwzięcia należą się Rodzicom:
Panu Sebastianowi Kowalik, Pani Barbarze Bochnak, Pani Monice Grega i Pani Anecie Jezierskiej.
Dzięki ich zaangażowaniu dzieci miały możliwość spożywania tradycyjnej klasowej wigilijki w scenerii muzeum.
Dziękuję Pani Izabeli Owsiany za „użyczenie" malutkiej Natalii, która odegrała swoją pierwszą rolę - Dzieciątka  !!!

Zwyczaje są jednym z naszych dziedzictw kulturowych- to bardzo bogata kopalnia wiedzy o naszej przeszłości. W ten sposób możemy dowiedzieć się jak żyli nasi przodkowie, co ich zajmowało oraz co myśleli… Ważne jest, aby pokazywać dzieciom dorobek naszej kultury i kultywować w nich piękne zwyczaje oraz tradycje.

 

Wtorek  21.12.2021  ||    Dodała  Pelagia B.