KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU

51

251 Pierwszy Dzień Wiosny w klasie 2a...

STRONA GŁÓWNA

251 |  Перший день весни у 2а класі...

ДОМА

Szkolne Koło LOP „EKOLUDKI” uczciło pierwszy dzień kalendarzowej wiosny…

"Stajemy razem ochoczo,
by WIOSNĘ powitać uroczą...! ”

Kultywując dawne tradycje i obrzędy ludowe związane z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, uczniowie klasy IIa, zrzeszeni w Szkolnym Kole Ligi Ochrony Przyrody "EKOLUDKI” uczestniczyli w klasowej uroczystości pt. „Witaj, Wiosno!” .

Już od samego rana, czekało na dzieci wiele niespodzianek…

Jakież  było ich zdziwienie, kiedy do klasy wkroczyła Pani Wiosna, z radosnym uśmiechem i koszem pełnym kwiatów. W rolę Wiosny wcieliła się klasowa koleżanka, Georgina Kusiak, która chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów. Wkrótce cała klasa zamieniła się w wiosenną łąkę

Dzieci, z pomocą rekwizytów przygotowanych przez uczącą, p. Annę Blecharczyk,  wcieliły się w postać różnych zwierzątek i kwiatów. Wśród nich były m.in. borsuki, żabki, motyle, wiewiórki, sikorki, sójki, szpaki i bociany, które w dowolny sposób miały okazać radość z nadejścia wiosny. Inspiracją  do zabawy i odgrywania scenek była inscenizacja pt.”Pierwszy dzień wiosny”.

Uczniowie rozwiązywali również zagadki oraz obejrzeli film przyrodniczy, ukazujący zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną.

Nieodzownym elementem dawnych zwyczajów związanych z powitaniem wiosny było topienie lub palenie słomianej kukły - Marzanny. Naszą Marzannę wykonała w domu i przyniosła do szkoły Małgosia Łonyszyn.  Na zakończenie zajęć, głośnym orszakiem, z Marzanną na czele, udaliśmy się  na podwórze szkolne. Dzieci radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę:

"Zgiń, przepadnij Zimo!
I nie wracaj do nas!
Na przyjęcie Wiosny
Otwórzmy ramiona!"

W obrzędzie  palenia Marzanny towarzyszyła nam dyrektor szkoły, Pani Barbara Zdybek,  która  stwierdziła, że po takim pożegnaniu, zima już na pewno nie powróci!

Uroczystość związana z „Powitaniem Wiosny” była doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego, poszerzenia wiedzy na temat dawnych zwyczajów i obrzędów ludowych, ale przede wszystkim dostarczyła dzieciom dobrej zabawy, radości i dużo śmiechu…

 

Piątek  25.03.2022  ||    Dodała  Anna B.