KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


312 |  Uczniowie klasy 2a uczcili "Dzień Polskiej Niezapominajki"...

STRONA GŁÓWNA

312 |  Учні 2а класу відзначили "День польської незабудки"...

ДОМА

„Nad modrą strużką, nad stawem szerokim.
Z niebieskich płatków patrzy żółtym okiem.
Chociaż maleńka i ubrana skromnie
Prosi cichutko – nie zapomnij o mnie”

Maria Konopnicka

15 maja obchodzimy „Dzień Polskiej Niezapominajki”.

Ideą tego święta jest promowanie walorów polskiej przyrody, różnorodności biologicznej i stałe przypominanie o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, miejsc, tradycji, ale przede wszystkim naszych bliskich, których kochamy.

Obchody „Dnia Niezapominajki” zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji EKORADIO.

Ponieważ Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, red. Zalewski zaproponował skromny kwiat– niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski.

Aby uczcić to święto uczniowie klasy 2a, działający w SK LOP „EKLUDKI”, uczestniczyli w całodziennym bloku tematycznym promującym to święto i jego ideę. Obejrzeli filmy edukacyjno - przyrodnicze ukazujące piękno polskiej przyrody, wzbogacające wiedzę o ochronie gatunkowej. Ucząca, p. Anna Blecharczyk, zapoznała dzieci z „Czerwoną Księgą Roślin” i „Czerwoną Księgą Zwierząt”, które zawierają rejestr ginących gatunków roślin i zwierząt na terenie Polski, z dokładnym ich opisem i mapami rozmieszczenia.

Uczniowie, korzystając z różnych dodatkowych źródeł wiedzy, przygotowali i zaprezentowali podczas zajęć ciekawe informacje na temat niezapominajki – wyglądu tej rośliny, środowiska występowania, a także krótką legendę wyjaśniającą skąd wzięła się nazwa tego kwiatu.

Druga część zajęć, zgodnie z ideą święta, poświęcona była koleżeństwu, promocji dobrych relacji i stosunków interpersonalnych panujących w zespole klasowym. Wychowawczyni zapoznała uczniów z bajką terapeutyczną „NA ŁĄCE”. Dzieci określiły, że pod postacią zwierzątek kryją się zachowania ludzi. Wspólnie ustaliły czyje zachowanie było naganne, a czyje należy naśladować. Uczniowie wykonali również kwiat niezapominajki, a na jej płatkach zapisały to, o czym chciałyby pamiętać.

Ucząca, organizując to święto w klasie, starała się rozbudzić w dzieciach miłość i szacunek do otaczającej przyrody, ale także wyzwolić takie pozytywne uczucia i postawy jak empatia, tolerancja, serdeczność.

!!!  NIEZAPOMINAJKA NIECH PRZYPOMINA O ZACHOWANIU:
czystości wody, powietrza, nieskażonej gleby, różnorodności biologicznej, dziedzictwa kulturowego, własnej tożsamości  !!!

 

Czwartek  19.05.2022  ||    Dodała  Anna B.