KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


356 |  Wycieczka klasy 1a i 2a do Nowego Wiśnicza i Bochni...

STRONA GŁÓWNA

356 |  Екскурсія 1а та 2а класів у Новий Віснич та Бохню...

ДОМА

W dniu 23 czerwca uczniowie kasy 1a i 2a, ze swoimi wychowawczyniami p. Mariolą Bodnar i Anną Blecharczyk, opiekunami p. Moniką Kijowską i p. Natalią Dankiewicz -Janusz oraz przedstawicielami Rodziców, udali się na trzecią już w tym roku szkolnym wycieczkę.

Pierwszym miejscem, które zwiedziły był Zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, który jest największym po Wawelu zamkiem w Małopolsce. Ma formę ogromnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Został wzniesiony w II połowie IV w. i pełnił funkcję obronnej rezydencji ówczesnych właścicieli. Jak na prawdziwy zamek przystało, także i ten ma swoje legendy. Z zamkiem w Wiśniczu związana jest m.in. legenda dotycząca królowej Bony, której imieniem nazwano jedną z wież. Pan przewodnik opowiedział dzieciom, jak to królowa podstępnie miała pozbywać się swoich politycznych oponentów, wykorzystując … osiołka.

Dzięki tej imponującej budowli uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądało życie dawnej szlachty, a z tarasu widokowego podziwiać piękną panoramę Nowego Wiśnicza.

Następnym miejscem na naszej wycieczkowej trasie  była najstarsza w Polsce Kopalnia Soli w Bochni, która w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Dziś - po prawie ośmiu wiekach wydobywania sol i – kopalnia wygląda jak podziemne miasto.

Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Ekstremalny zjazd robotniczą windą, w której było ciasno, ciemno i dość głośno, w dodatku na głębokość 212 metrów w głąb ziemi, zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników naszej wycieczki czekała kolejka, którą przemierzyliśmy  kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie.  W opowiadaniu o bocheńskiej soli panu przewodnikowi pomogły multimedialne postaci: królowie polscy Bolesław Wstydliwy i Kazimierz Wielki, kupcy genueńscy.

Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. W pamięci dzieci na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu jak również pożar i zalanie wodą podziemnych chodników. Dreszczyk emocji wywołał również u dzieci przemawiający duch mnicha.

Ogromnym przeżyciem było zwiedzanie najpiękniejszego miejsca w kopalni, którym jest Kaplica Św. Kingi,  z pięknym ołtarzem głównym i całoroczną bożonarodzeniową szopką. Wszystko oczywiście wykonane z soli.

Po forsownej wędrówce dotarliśmy do największej z podziemnych komórWażyn, ok.  250 metrów pod powierzchnią ziemi, gdzie dzieci mogły odpocząć i zjadły smakowity obiad.

Pobyt w kopalni zakończył się zakupem pamiątek.

Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było dla wszystkich uczestników wycieczki niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody. Dzięki tej wycieczce doceniliśmy ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników.

Po całodziennym dniu pełnym wrażeń, szczęśliwie dotarliśmy na parking przy kościele w Olchowcach, gdzie czekali na dzieci rodzice. Wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

!!!  Wychowawczynie klas bardzo dziękują Panu Przewodnikowi Grzegorzowi Surówce, opiekunom oraz Rodzicom,
którzy pomagali w sprawowaniu opieki nad uczniami podczas wycieczki  !!!

 

Czwartek  23.06.2022  ||    Dodały  Anna B. i Mariola B.