KRONIKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. JANA PAWŁA II W SANOKU


31   Sesja poświęcona por. Helenie Żurowskiej z Olszanicy...

STRONA GŁÓWNA

20 września 2019 r. delegacja uczniów z klasy VII i VIII pod opieką dh phm. Marii Kurkarewicz uczestniczyła w sesji popularnonaukowej, która odbyła się w Auli PWSZ w Sanoku.

Sesja poświęcona była postaci por. Heleny Żurowskiej, która urodziła się w 24 czerwca 1905 r. w Olszanicy. Pochodziła ze znanej rodziny ziemiańskiej Żurowskich, herbu Leliwa. Kurierka na trasie „Las”, której organizatorem ze strony okupacji niemieckiej był Aleksander Rybicki, z pewnością nie raz była w naszym mieście. Przemierzyła Bieszczady konno uciekając na Węgry, a potem pieszo idąc kurierskim szlakiem. Miała 34 lata, kiedy została żołnierzem na tzw. cichym froncie. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim; była łączniczką w Batalionie „Iwo” stacjonującym w Śródmieściu i Zgrupowaniu „Radosław”. Odpowiadała za utrzymanie łączności z Komendą Główną AK i dowództwem powstania. Przekazywała meldunki i rozkazy pomiędzy płk. Mazurkiewiczem „Radosławem”, a gen. Chruścielem „Monterem”. Dokonywała rozpoznania kanałów z Czerniakowa na Śródmieście.

17 września 1944 r. podczas przejścia kanałami została ranna w rękę i trafiła do szpitala. Pod koniec walk powstańczych została mianowana podporucznikiem i drugi raz odznaczona Krzyżem Walecznych. Po upadku powstania trafiła do obozu jenieckiego, w którym przebywała do kwietnia 1945r. Po wyzwoleniu z obozu jenieckiego nadal pozostała w służbie.

10 lat później, po trudach, ranach i znojach wojennych, za heroizm i walkę o wolność Ojczyzny otrzymała nagrodę – kara śmierci.

Prelekcję na ten temat wygłosił dr Wojciech Frazik – główny specjalista Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Następnie uczestnicy sesji obejrzeli film „Czas leśnych kurierów”.

To była bardzo ciekawa lekcja historii.

!!!  CZUJ - CZUWAJ  !!!

więcej informacji o naszych działaniach w dziale ZUCHY I HARCERZE...

 

      Środa  25.09.2019  ||    Dodała  dh phm. Marylka K.