SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA - akcja unicef...

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

1. Do końca semestru zimowego można przeprowadzać lekcje o prawach dziecka. Programem Szkoła z prawami dziecka powinna być objęta 1/3 klas w szkole. Oznacza to, że do końca lutego w 1/3 klas będą przeprowadzone co najmniej 1-2 lekcje o prawach dziecka. Przypominamy, że lekcje nie muszą być prowadzone tylko przez pedagogów.

Na podstawie scenariuszy UNICEF każdy nauczyciel może przeprowadzić warsztaty w trakcie godzin wychowawczych

2. 20 listopada, w szkołach w całej Polsce, UNICEF obchodzić będzie DZIEŃ PRAW DZIECKA, którego kulminacją będzie happening "balony do nieba".  Każde dziecko powinno tego dnia przynieść do szkoły jednego balona, na którym zapisze najważniejsze prawo dziecka. Szkoła zobowiązuje się (o ile pozwala na to jej budżet) do zakupienia helu. Jeśli szkoły nie stać na zakup helu, pedagog szkolny może stworzyć alternatywną formę uczczenia 20-lecia konwencji o prawach dziecka o godzinie 12.00.

3. Wszystkie szkoły zgłoszone do programu otrzymały od UNICEF patronat na akcje przeprowadzane tego dnia.  Wysyłam Państwu logo 20-lecia konwencji o prawach dziecka (w załączniku).  Do końca semestru zimowego logo można użyć na oficjalnej stronie internetowej szkoły jak i  w oficjalnych dokumentach szkoły (z zaznaczeniem, że szkoła otrzymała patronat UNICEF na akcję odbywającą się 20 listopada).

4. Uczniowie mogą wziąć udział w konkursie na stworzenie oryginalnego filmu (1-4min) ukazującego prawa dziecka ich oczami. Konkurs prowadzony jest przez UNICEF we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Film należy wysłać do UNICEF do 1 marca. Dokładny adres zostanie podany pod koniec listopada (spowodowane jest to przenosinami siedziby UNICEF w inne miejsce)

20 listopada odbył się uroczysty apel z okazji "20-lecia Konwencji o Prawach Dziecka".
Nasza szkoła uczestniczy w programie "Szkoła z Prawami Dziecka", dlatego też głównym celem apelu - przygotowanego przez uczniów klasy II i III - było przekazanie informacji o Prawach Dziecka. Jednak należy pamiętać, że z każdym prawem wiążą się obowiązki.
Punktem kulminacyjnym naszego spotkania było wypuszczenie "balonów do nieba", na których zapisano najważniejsze Prawa Dziecka.

RAZEM DLA PRAW DZIECKA.
Publikacja zawiera scenariusze lekcji, ćwiczenia i innego typu materiały przeznaczone dla nauczycieli chcących uczyć o prawach dziecka.
KONWENCJA PRAW DZIECKA
Plakat ze skróconą wersją, przyjazny i zrozumiały tekst
TWOJE PRAWA
książeczka przystosowana do najmłodszej grupy wiekowej