102   Międzynarodowy Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania...

31 października już po raz czwarty w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Jest to święto utworzone na potrzeby współczesnego świata, gdyż co raz mniej zważamy na to co „ląduje” na naszym talerzu, a styl życia, czyli mała ilość ruchu na świeżym powietrzu powoduje pogorszenie zdrowia już u młodych osób. Dlatego, też w 2007 roku  Komisarz Unii Europejskiej i organizacja zrzeszającą szefów kuchni zadecydowała o utworzeniu tego dnia.

Obchodom Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania towarzyszy zawsze wiele akcji i happeningów  w szkołach prowadzone są prelekcje żywieniowe i porady dietetyczne.

Dlatego, do naszej szkoły zaprosiliśmy gości, którzy podzielili się z nami wiedzą na temat zdrowego i prawidłowego żywienia. Już po raz drugi odwiedziła nas p. Agata Wójcik wraz ze swymi podopiecznymi z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku.

W tym roku dziewczyny w bardzo ciekawy i przystępny sposób omówiły kolejne piętra piramidy zdrowego jedzenia, składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i sposób zbilansowania codziennej diety.

Po wykładzie został przeprowadzony quiz , podczas którego nasi uczniowie świetnie radzili sobie z każdym pytaniem, dzięki czemu zgarniali liczne nagrody.

Na zakończenie spotkania z naszymi gośćmi odbył się pokaz niezwykłej gimnastyki, pokazującej jak bardzo sprawne może być ludzkie ciało. Wszyscy byliśmy pod bardzo  dużym wrażeniem pokazu, ale jak się okazało wśród naszych uczniów również posiadamy wspaniałych gimnastyków, którzy z ochotą zaprezentowali swoje popisowe numery.

Podsumowany został również nasz Szkolny Konkurs pt. ”W zdrowym ciele, zdrowy duch”, rozgrywany w 2 kategoriach wiekowych: klasy 1-3 miały za zadanie wykonać pracę plastyczną zgodną z tematyką konkursu, zaś uczniowie klas 4-8 napisać wiersz również zgodny z ideą konkursu.

Zwycięzcy uczniowie otrzymali  pamiątkowe dyplomy i bidony, nagrodzone prace są do obejrzenia w naszej galerii, a oto wyniki:

Kategoria klas 1-3:

I miejsce – Martyna Kozioł klasa 1a
II miejsce – Nikolas Krokis klasa 2
III miejsce – Zuzanna Łakomy klasa 1b
Wyróżnienie – Maja Wyżycka, Zuzanna Rycyk, Amelia Bodziak, Małgorzta Łonyszyn, Maja Głuszyk – oddział 0

Kategoria klas 4-8:

I miejsce – Deshawn Kurasik za wiersz pt. "Halny sposób na zdrowie" klasa 6a
II miejsce – Martyna Wisłocka wiersz pt.
"Dla Zdrowia"  klasa 5b
III miejsce – Jakub Grysztar wiersz pt.
"Zdrowie" klasa 4
Wyróżnienia – Aleksandra Solecka wiersz pt.
"Dieta" – klasa 7,  Nikola Spędzia wiersz pt. "Zdrowa sprawa" klasa 5b

Po wielu emocjach na sali gimnastycznej uczniowie udali się do swych klas by zjeść zdrowe drugie śniadanie. W oddziałach młodszych uczniów odbyły się również pokazy filmów dydaktycznych, a także prezentacja multimedialna omawiająca podstawowe zasady zdrowego żywienia.

Najlepiej przygotowane zdrowe drugie śniadanie wyłoniła komisja, która sprawdzała i oceniała w tym dniu posiłki przyniesione przez uczniów do szkoły, jak się okazało najlepiej dobrane śniadanie miała kl. 5a i zajęła I miejsce, II miejsce zajęła kl. 4a, III kl. 8.

!!!  Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i mamy nadzieję na powtórkę za rok  !!!

Koordynatorami projektu obchodów Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania w naszej szkole były panie Anna Fedyń i Ewelina Krawiec.

Sobota  16.11.2019  ||    Dodała  Anna F.